Olasz karácsony
Hasonlóan hozzánk, itt Olaszországban is már december elején, de inkább novemberben beköszönt a „karácsonyi őrület”. Sok házra díszvilágítás kerül, de gyakran a ház falára vagy az erkélyre Mikulásokat akasztanak. Az utcákat, tereket feldíszítik, az üzleteket ellepik a karácsonyi dekorációk, plakátok, akciók. A nagyobb bevásárlóközpontokat pedig elárasztják a Mikulások, van, amelyikkel fényképezkedni lehet, egy másik terméket kóstoltat, de múltkor egy Mikulásokból álló fúvós zenekar előadással is találkoztam vásárlás közben.
Olasz Karácsonyi szokások – ki hozza az ajándékot?
Ahogy azt az ONON-on is említettem pár napja, Olaszországban nem a Jézuska hozza a gyerekeknek az ajándékot, hanem a Mikulás (olaszul: Babbo Natale, azaz „karácsonyapó”). Hozzájuk viszont nem jön december 6-án, ami Olaszországban egy teljesen átlagos nap. (Ide Francavillába azért szerencsére el szokott kanyarodni a kedvemért :))
Olasz Karácsonyi szokások – mikor állítanak fát?
Az olasz karácsony ebben is különbözik: itt már sokkal korábban, december 8-án felállítják a fát. Ez a nap Mária szeplőtelen fogantatásának az ünnepe. Délre haladva egyre nehezebb fenyőt találni, így nagyon gyakori a műfa. Persze a nagyobb tereken is állítanak Karácsonyfát. A „leg-leg” ebben is Róma, a Szent Péter Bazilika terét egy hatalmas fa díszíti ebben az időszakban. A Termini vonatállomáson felállított fát pedig a járókelők „díszítik” fel: mindenki ráakaszthat egy kis cetlit amire ráírta a karácsonyi kívánságát. Úgy tűnik, ez működik, mert annak idején én is akasztottam rá kívánságot, és teljesült! 🙂
Olasz Karácsonyi szokások – Presepe (Betlehem)
Az olasz karácsony elengedhetetlen része a Betlehem állítása. Szinte minden házban megtalálható, a karácsonyfához hasonlóan „nélkülözhetetlen kelléke” a karácsonynak. A fával együtt, december 8-án állítják fel.
Élő Betlehem – presepe vivente
Helyenként élő betlehemet állítanak, a nevéből talán nem nehéz kitalálni: élő emberek alkotják. Sok helyen lehet ilyenekkel is találkozni Olaszország szerte, az egyik leghíresebb a római Piazza di Spagna-n van.
Betlehem homokból – Presepe di sabbia
A másik különlegesség a homokból készült Betlehem. Homokból van itt bőven, úgyhogy a helyzet adott. A leghíresebbek az adria partján vannak, Rimini és Jesolo környékén.
Olasz Karácsonyi szokások – mi a karácsonyi menü?
A karácsonyi menüt a legjobban az a mondás jellemzi, hogy „ahány ház, annyi szokás”. A különböző tartományokban más-más ételek jellemzőek, de még az egyes tartományokon belül is sok különféle ételsor található az ünnepi asztalokon. Sok helyen 25-én tartanak egy hatalmas ünnepi ebédet, de van, ahol hozzánk hasonlóan 24-én este ünnepelnek.
Szia Consolata!
Adventi köszöntésnek ezeket lehet mondani:
Auguri di Avvento!
Buon Avvento!
December 6-án nincs ünnep az olaszoknál.
Régiek a hozzászólások, de abban reménykedem, hogy mégis kaphatok választ a kérdéseimre, aminek nagyon örülnék!
A németeknél szokás az adventben is köszönteni egymást. Ez hogyan hangzik olaszul: “Áldott adventet kívánok nektek!”
vagy: a magyar mikulás ünnepen, mit lehetne mondani, hogy lehetne köszönten olasz nyelven?
Előre is köszönöm a választ!
Consolata G.
FELICE ANNO NUOVO A TUTTI!!
Buon Natale e Buon Anno!
Áldott karácsonyi ünnepeket kívánok!A lányom,aki már 10 éve Olaszországban él, az idén most nem tudott haza látogatni és teljes olaszos szokásrend alapján ünnepelnek.Nagyon sok mindenben eltér a mi hagyományainktól,de nem rosszabb!
Békés,boldog, szeretetben gazdag ünnepeket kívánok mindenkinek!
Boldog Karácsonyi Ünnepeket és nagyon jó egészséget kívánok! Viola
Mindenkinek áldott karácsonyi ünnepeket
és Boldog újévet kíván.
Máté Kriszti